
TINNITUS

Chcete si v klidu přečíst knížku, ale nemůžete - v uších se vám totiž neustále ozývá zvonění, pískání nebo šumění. Chcete relaxovat, ale ono je to tam pořád. A když si večer jdete lehnout, musíte si pustit televizi nebo větrák, protože jinak by vám zvuky v uších nedovolily usnout. Ticho nadobro zmizelo z vašeho života a někdy máte pocit, že se z toho zblázníte.
Přesně takhle se projevuje Tinnitus.
Je to termín, který se používá pro zvuky, které se bez vnější příčiny ozývají uvnitř ucha. Nejde o žádné hlasy nebo jiné halucinace, většinou spíš o zvonění, pískání, hučení, šumění, praskání a podobně. Vtíravé zvuky navíc často provázejí závratě, nevolnosti a poruchy sluchu. Může to vypadat jako malicherný problém - na zvonění v uších přece neumřete. Jenže v některých případech bývají potíže natolik silní a obtěžující, že se postižení rozhodnou raději ukončit svůj život.
Počet lidí, kteří tímto problémem trpí se jen v rámci Evropy odhaduje na 70 miliónů, více než 2% z nich pak mají potíže natolik silné, že jim to znemožňuje vést normální život.
Jak vzniká?
Častou příčinou bývá zhoršené krevní zásobení oblasti ucha z důvodů aterosklerózy, obvykle ve spojení s vysokým krevním tlakem. Jedna z teorií rovněž říká, že častou příčinou je hromadění tekutin uvnitř ucha. To by vysvětlovalo, proč tímto problémem často trpí ženy v období před menstruací, kdy dochází ke zvýšenému zadržování vody v organismu.
Další možnou příčinou je degenerace vláskových buněk v uchu, která může souviset s věkem, úrazem, infekcí, či opakovaným vystavením nadměrnému hluku - v těchto případech obvykle bývá tinnitus spojen se zhoršením sluchu. U některých lidí se také tinnitus objevuje jako reakce na konzumaci salycilátu - typicky po užití aspirinu, problémy al mohou způsobit i vysoké dávky jiných léků - některých antibiotik, beta-blokátorů, diuretik či chemoterapie. Svou roli může ovem hrát i abnormální růst kostí, aneurysma, stres a řada lidí dokonce zvuky v uších slýchá ve chvílích velkého emočního vypětí, například při hněvu. V mnoha případech bývá tinnitus spojen s nedostatkem serotoninu.
Co může pomoci?
Při tinnitu bývá přírodní terapie často účinnější než konvenční léčba. Nejčastěji bývá doporučováno ginko bilba, to však zabírá pouze na omezený počet případů - většinou na ty, kde je hlavní příčinou omezené prokrvení v oblasti ucha.
Daleko širší působení má rozmarýn lékařský. Zabírá totiž nejen u těch případů tinnitu, které bývají spojeny s vysokým krevním tlakem, ale i u celé řady dalších příčin.
Pravidelné užívání rozmarýnu, ať už ve formě čajů, nebo kapslí, navíc vede nejen k výraznému zmírnění a vymizení nepříjemných zvuků v uších, ale působí i proti závratím, nevolnostem a poruchách sluchu.
Pokud je tinnitus doprovázen nedostatkem serotoninu, je vhodné rozmarýn doplnit užíváním L- tryptofanu, co je aminokyselina, ze které serotonin vzniká.
Bylinnou léčbu je pochopitelně žádoucí doplnit úpravou životního stylu, a odstranění stresu. S tím mohu pomoci, viz ZDE
ZDROJ: Epigenetika, chytrý průvodce pro každý den.
K produktům vždy doporučuji užívat HOmocystein, pro dlouhé telomery, jako základ dlouhého a kvalitního života. :-)
Také pro prokrvení je účinná terapie červeným světlem.